اپلیکیشن دولینگو یکی از بهترین و مناسب‌ترین برنامه‌های کاربردی برای آموزش زبان است. به کمک این اپلیکیشن در کمترین زمان ممکن و در هر شرایطی می‌توانید زبان مورد علاقه‌ی خودتان را یاد بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی نحوه‌ی کاربرد این نرم‌افزار بیشتر توضیح دهیم. با زرنیاز دات کام همراه باشید.

مطالب مرتبط:

اپلیکیشن دولینگو چیست؟

اپلیکیشن دولینگو یکی از مشهور‌ترین نرم‌افزار‌های آموزش زبان است. شما به کمک آن می‌توانید بیش ۱۲ زبان زنده‌ی دنیا را از طریق تلفن همراه خود یاد بگیرید. از نوامبر سال ۲۰۱۶، ۱۵۰ میلیون کاربر حداقل یکی از ۲۳ زبان مختلف آن را استفاده کرده‌اند. آنها در حال توسعه‌ی ۲۲ زبان دیگر هم روی این نرم‌افزار هستند.

دولینگو مخصوص چه کسانی است؟

اکثر کاربران اپلیکیشن دولینگو  افراد مبتدی و مایل به آموزش زبان جدید هستند. همچنین دوستداران آموزش زبان‌های مختلف از طرفداران پر و پا قرص این اپلیکیشن هستند. اپلیکیشن دولینگو برای یادگیری اصول گرامر و واژگان یک زبان جدید بسیار مفید است؛ به همین دلیل می‌توان آن را مانند مدارس زبان و معلم زبان یک ابزار کمک آموزشی در نظر گرفت. اگر بخواهید مهارت‌های ارتباطی خود را در زبان تقویت کنید، شاید دولینگو چندان کارایی نداشته باشد. البته در مقایسه با سایر برنامه‌های آموزشی گران‌قیمت مثل روزتا استون (Rosseta Stone) برای بهبود مهارت‌های زبان مناسب‌تر است.

ویژگی‌های اپلیکیشن آموزش زبان دولینگو

اپلیکیشن دولینگو را می‌توانید روی لپ‌تاپ، تب‌لت و گوشی‌های هوشمند خود نصب کنید. با ایجاد یک حساب کاربری رایگان می‌توانید، زبان مورد نظر برای یاد‌گیری را انتخاب کنید. دولینگو ویژگی‌های متفاوتی دارد:

۱ـ ارزیابی سطح زبان

اپلیکیشن دولینگو یک آزمون تعیین سطح زبان برای یادگیری زبان دارد. شما به کمک آن می‌توانید سطح زبان مورد‌نظر خود را ارزیابی کنید. البته نتیجه‌ی این آزمون ۱۰۰ درصد دقیق نیست. زیرا از طریق این آزمون فقط مهارت‌های دستور زبان و میزان تسلط به واژگان شما سنجیده می‌شود.

۲ـ  واژگان پایه

اگر در ابتدای راه آموزش زبان هستید، به عنوان مبتدی امکانی برای شما فراهم شده که اول، واژگان پایه را یاد بگیرید. فرمت انتخاب چند‌گانه‌ی واژگان در این اپلیکیشن وجود دارد. یادگیری کلمات در این برنامه به بخش‌های مختلفی مانند جنسیت، حیوانات و غیره تقسیم شده است.

۳ـ کنار هم قرار دادن جملات

در مراحل پیشرفته‌تر از شما خواسته می‌شود که جملات را در کنار هم قرار دهید و ترجمه کنید. در این مرحله، این نرم‌افزار با ارائه‌ی قلب‌هایی شانس شما را برای رفتن به مرحله‌ی بعد تعیین می‌کند. این قلب‌ها جنبه‌ی سرگرمی این برنامه را تقویت می‌کند.

۴ـ یادگیری گام به گام

اپلیکیشن دولینگو به شما این امکان را می‌دهد که پله پله در یادگیری زبان پیشرفت کنید. تا زمانی که یک مرحله را با موفقیت پشت سر نگذاشته‌اید، نمی‌توانید وارد مرحله‌ی بعدی شوید.

تفاوت‌های نرم افزار آموزش زبان Rype و Duolingo

بعد از آشنایی مختصر با دولینگو، بهتر است تفاوت بین برنامه‌ی کاربردی Rype و Duolingo را هم بدانیم. بعضی از  این تفاوت‌ها از این قرار است:

۱ـ روش یادگیری الگوریتمی در مقابل روش یادگیری غوطه‌وری

فلسفه‌ی آموزش زبان از طریق این دو برنامه کاملا با هم فرق دارد. هر دو مورد از این برنامه‌ها برای آموزش زبان به قدرت فناوری دسترسی دارند. ولی تاکید دولینگو روی روش یادگیری برنامه‌ریزی شده است و Rype به آموزش زبان از طریق انسان‌های دیگر را باور دارد.

تحقیقات انجام شده توسط National Training Laboratories نشان می‌دهد که آموزش زبان با زندگی در کشور مقصد، بهترین راه آموزش زبان در مقایسه با روش‌های متداول و موجود است.

نتایج تحقیق از این قرار است:

۵ درصد یادگیری از طریق سخنرانی بود.
۱۰ درصد یادگیری از طریق خواندن بود.
۲۰ درصد یاد‌گیری به کمک ابزار‌های صوتی و تصویری انجام شده است. (Duolingo )
۳۰ درصد یادگیری به کمک دیدن نمایش انجام شده است.
۵۰ درصد  یادگیری از طریق شرکت در یک بحث گروهی صورت گرفته است.
۷۵ درصد یادگیری از طریق تمرین مواد آموزشی خود به دست آمده است.
۹۵ درصد از یادگیری از طریق آموزش به افراد دیگر و به کار‌گیری سریع زبان انجام شده است.

همانطور که در این تحقیق مشاهده کرده‌اید، بهترین روش آموزش زبان ، غوطه‌وری سریع است. روش غوطه‌وری ۴/۵ برابر موثر‌تر از سایر روش‌ها است.  این روش از طریق غوطه‌ور کردن انسان‌ها در زندگی واقعی و مسئولیت آموزش به دیگران علاوه بر کمک به یادگیری سریع، منجر به حفظ آن در طول زمان‌ خواهد شد.

۲ـ برنامه شخصی‌سازی شده‌ی Rype

صد‌ها میلیون‌ها کاربر از اپلیکیشن دولینگو برای آموزش زبان استفاده می‌کنند. دولینگو یک دوره‌ی زبانی مناسب برای آموزش تمام زبان‌ها و  افراد است. این یک برنامه‌ی شخصی‌سازی شده نیست. واقعیت این است که همه‌ی ما نیاز‌ها، اهداف و سطح مهارت متفاوتی داریم. اگر واقعا انسان خوشبینی هستید، می‌توانید امیدوار باشید که اپلیکیشن دولینگو در آموزش زبان به شما کمک کند. نکته‌ی مهم این است که برنامه‌ی دولینگو برای انواع زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه و سایر زبان‌های دیگر شخصی‌سازی نشده است. مثلا زبان اسپانیایی که در کشور اسپانیا با این زبان در کشور مکزیک از نظر لهجه، اصطلاحات عامیانه و ساختار گرامری متفاوت است.

۳ـ دولینگو فقط مهارت گرامر و واژگان شما را بهبود می‌دهد

همانظور که گفتیم برنامه دولینگو روی مهارت‌هایی مانند گرامر و واژگان متمرکز شده است. اگر بخواهید فراتر از اصول اولیه‌ی هر زبانی، پیش بروید باید بگوییم که این برنامه دارای محدودیت‌های فراوانی است. برای اینکه در زمینه قواعد پیچیده‌ی گرامری و مهارت‌های گفتاری و ارتباطی پیشرفت کنید، Rype گزینه‌ی مناسب‌تری است.

۴ـ یادگیری، تعامل و ارتباط با انسان‌ها به طور زنده و واقعی از طریق Rype

همه‌ی ما در نهایت زبان مادری خود را یاد می‌گیریم. از زمانی که به دنیا می‌‌آییم، خواه ناخواه در اثر ارتباط و گفت و شنود با پدر و مادر، برادر و خواهر و سایر دوستان و همکلاسی‌ها به راحتی می‌توانیم به زبان مادری خود بخوانیم و بنویسیم. اما ما برای ارتباط با افراد سایر کشورها نیاز به آموزش زبان‌های خارجی داریم. اگر مایل به تعامل و برقراری ارتباط با مردم کشور‌های دیگر هستیم، بهترین راه استفاده از برنامه Rype است. در واقع شما باید هدف نهایی خود را از آموزش زبان خارجی بدانید. اگر هدفتان تعامل بیشتر با مردم کشور مورد نظر است، چرا زبان آن را به کمک افرادی که در کشور مقصد زندگی می‌کنند، یاد نمی‌گیرید؟!

شباهت‌های اپلیکیشن آموزش زبان Rype و Duolingo

با وجود تفاوت‌هایی که در فلسفه‌ی یادگیری روش‌ها و بازار هدف این دو برنامه وجود دارد، خوشبختانه شباهت‌هایی هم بین آن دو وجود دارد که چندی از آنها را بررسی می‌کنیم:

۱ـ برنامه‌ای برای افراد پر مشغله

برخلاف سایر روش‌های آموزش زبان مانند موسساتی که نیاز به حضور مستمر در آن وجود دارد، این برنامه‌ها به صورت آنلاین، هفت روز هفته و ۲۴ ساعت در اختیار شما قرار دارد. شما در هر جای جهان و هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید از طریق این دو برنامه زبان مورد نظر خود را یادبگیرید.

۲ـ رایگان، امتحان کنید

اگر هنوز آشنایی کامل با این دو برنامه را ندارید، می‌توانید به صورت رایگان آنها را امتحان کنید. اکثر افراد دوست دارند که از هر دوی این برنامه‌ها به طور همزمان استفاده کنند. به همین دلیل این امکان برای شما وجود دارد با آزمایش رایگان این برنامه‌ها از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

تبلیغات اینترنتی زرنیاز ، نیازمندی های آنلاین سراسر کشور

بیش تر بخوانیم: 


منبع: پیمنت 24