واژه کارآفرینی در فرهنگ عامه یک اصطلاح کلی است و هر کس به پاسخ متفاوتی برای پرسش کارآفرین کیست دارد. به همین خاطر در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که کارآفرین کیست تا از این طریق به تعریف درستی از کارآفرینی هم برسیم. بعد از تعریف کارآفرینی هم به انواع کارآفرینی و ویژگی‌ها و وظایف کارآفرینان می‌پردازیم. با زرنیاز دات کام همراه باشید

مطالب مرتبط:

کارآفرین کیست و در چه حوزه‌ای فعالیت دارد؟

طبق تعریف ویکی‌پدیا، کارآفرین کسی است که یک یا چند کسب و کار را سازماندهی و اداره می‌کند. در تعریف دقیق‌تر، هر کسی که مشکلات را شناسایی و حل کند و اینکار را با خلاقیت، نوآوری، فرصت‌شناسی، ریسک‌پذیری و بدون وابستگی انجام بدهد کارآفرینی کرده است. کارآفرینی را می‌توان در حوزه‌های مختلف تعریف کرد اما بیشتر در حوزه تجارت و کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پاسخ کلی به به پرسش کارآفرین کیست را برای درک درست از مفهوم گسترده و مهم کارآفرینی کافی نیست و باید جنبه‌های دیگر کارآفرین و کارآفرینی را هم بشناسید.

انواع کارآفرینی

انواع اصلی کارآفرینی و کارآفرینان را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم کرد:

کارآفرین اجتماعی
کارآفرین سریالی
کارآفرین سبک زندگی

اگر می‌خواهید بدانید چه نوع کارآفرینی هستید یا قصد دارید چه نوع کارآفرینی بشوید، باید جزییات بیشتری درباره این دسته‌بندی‌ها بدانید.

کارآفرین اجتماعی

این افراد به دنبال راهکارهای خلاقانه و نوآورانه برای مشکلات اجتماعی هستند. کارآفرینان اجتماعی به دنبال راهی برای ایجاد و تقویت ارزش‌های اجتماعی هستند. اکثر کارآفرینان اجتماعی درگیر فعالیت‌های غیرانتفاعی هستند و مسئولیت‌های اجتماعی مهمی دارند. هدف کارآفرینان اجتماعی در وهله اول، تلاش برای بهبود رفاه اجتماعی – اقتصادی، آموزشی، بهداشتی، محیط زیستی و … برای همه افراد جامعه به خصوص اقشار آسیب‌پذیر است. از بین کارآفرینان اجتماعی برتر تمام دوران‌ها می‌توان به فلورانس نایتینگل، ماریا مونته سوری، دیوید بروور و وینوبا باوه اشاره کرد. در عصر ما هم بیل کلینتون، آبراهام آبولیش و آبراهام ام.جورج به عنوان برترین کارآفرینان اجتماعی شناخته می‌شوند.

کارآفرین سریالی

کسانی که به طور مداوم ایده‌های جدید دارند، کسب و کارهای جدید راه می‌اندازند و گاهی این کسب و کارها را به فروش می‌گذارند. کارآفرینان سریالی چندین کسب و کار را به صورت همزمان و در مقیاس کوچک راه‌اندازی می‌کنند با این امید که یکی از آنها قابلیت رشد چندین ساله را داشته باشد. این افراد معمولا ریسک‌پذیری بالایی دارند و صاحب ایده‌های منحصر به فردی در حوزه‌های مختلف هستند. ۱۰ کارآفرین سریالی برتر طبق اعلام وب سایت فوربز عبارتند از: کریگ مک‌گو، جاش کوپلمن، استیو بلنک، وین هویزنگا، مایکل روبین، برادران سامور، لیندون رایو، عمر هاموئی، نیکلاس زنستروم، اندی بچتولیشم و جانوس فریس.

کارآفرین سبک زندگی

کارآفرینان سبک زندگی کسانی هستند که از علاقه‌مندی‌هایشان به سود می‌رسند. این افراد علایق‌شان را نسبت به فرصت‌های شغلی در اولویت قرار می‌دهند. بیشتر کارآفرینان قصد طراحی کسب و کار، رساندن آن به یک مرحله خاص و فروش آن به سرمایه‌گذاران دارند اما کارآفرینان کسب زندگی سراغ افتتاح کسب و کار در حوزه‌های مورد علاقه‌شان می‌روند و این کسب و کار را برای مدت طولانی حفظ می‌کنند. بیشتر این افراد کاملا مستقل و خویش‌فرما هستند و در نتیجه راحت‌تر می‌توانند پروژه‌هایشان را اداره کنند. از مهمترین کارآفرینان سبک زندگی می‌توان به تیم فریس، پن فلین و کریس گیلبو اشاره کرد.

اگر بخواهیم برترین کارآفرینان معاصر را فارغ از این دسته‌بندی‌ها بشناسیم، باید به لیست وب سایت فوربز مراجعه کنیم. طبق این لیست برترین کارآفرینان عصر ما به ترتیب عبارتند از:

بیل گیتس – مایکروسافت
لری پیج و سرگی برین – گوگل
مارک زاکربرگ – فیسبوک
مایکل بلومبرگ – بلومبرگ
ماسایوشی سان – سافت بانک
الون ماسک – اسپیس ایکس
تری گو – فاکس کان
لری اریسون – اوراکل
رابین لی – بایدو
آلیکو دانگوت – گروه دانگوت
رید هوفمن – سرمایه‌گذار خطرپذیر
محمد ابراهیم – مو ابراهیم

یک کارآفرین چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای اینکه یک کارآفرین موفق باشید، همین‌که بدانید کارآفرین کیست و چه‌کار می‌کند، کافی نیست. باید اکثر ویژگی‌های زیر را داشته باشید و آنها در خودتان تقویت کنید:

روشنفکر باشید.
هر کاری را با شور و اشتیاق انجام بدهید.
ایده‌پرداز باشید و همیشه ایده‌ داشته باشید.
خلاق باشید و همیشه آماده ریسک‌پذیری باشید.
منظم باشید و به خودتان اعتماد داشته باشید.
فرصت‌شناس باشید و فرصت‌ها را از دست ندهید.
توانایی شناسایی مسئله و حل آنها را داشته باشید.

قابلیت‌های مورد نیاز برای کارآفرینی کدامند؟

ریسک‌پذیری: یک کارآفرین هر ریسکی را در زمینه پایه‌ریزی و تدوام کسب و کارش می‌پذیرد. همیشه برای شرایط اورژانسی آماده است، رقبا را زیر نظر دارد و دنبال استراتژی‌های موثر برای برتری بر آنهاست. برای موفقیت در زمینه کارآفرینی باید پذیرای تمام چالش‌های پیش روی کسب و کارتان باشید؛ نه فقط آنهایی که برایتان ساده یا لذت‌بخش است.

فروشندگی: یک کارآفرین خوب باید یک فروشنده خوب هم باشد. اگر نمی‌توانید ایده‌هایتان را بفروشید، نمی‌توانید به در زمینه کارآفرینی موفق باشید. مسئول شماره یک تبلیغ و بازاریابی خدمات و کالاهای یک کارآفرین، خودش است. البته توانایی فروش به تنهایی کافی نیست و باید کالاها و خدمات باارزش و مفید هم تولید کنید.

هدفمندی و تلاشگری: کارآفرینان فقط هدف تعیین نمی‌کنند بلکه در رسیدن به آن اهداف هم بسیار تلاشگر هستند. بیشتر افراد می‌دانند چطور اهداف مورد نظرشان را تعیین کنند اما فقط برخی از آنها راه رسیدن به آنها را هم می‌دانند؛ اینجاست که تفاوت کارآفرینان با بقیه مشخص می‌شود. کارآفرینان دنبال چنان اهداف بزرگی هستند که تصور آنها هم برای افراد عادی دشوار است.

رهبری: یکی از چالش‌های کارآفرینی این است که خودتان مسئول همه چیز هستید و حداقل در دوره‌های اولیه خودتان باید در خط اول سازماندهی و اداره امور باشید. البته کارآفرینی کاری نیست که بشود به تنهایی انجام داد؛ رهبران به یادماندنی همیشه به اعتماد به نفس پرسنل اهمیت می‌دهند. اگر پرسنل خودشان را باور داشته باشند به دستاوردهای مهمی خواهند رسید. شما به عنوان یک کارآفرین باید توانایی جذب نیروی کار هوشمند و ساخت یک تیم کاری قوی را داشته باشید.

تصمیم‌گیری: کارآفرینان اهداف کسب و کارشان را مشخص می‌کنند و مناسب‌ترین گزینه در هر بازه زمانی را می‌شناسند. یکی از وظایف اصلی کارآفرینان این است که سرمایه‌گذاران بالقوه را شناسایی کند و منابع موجود را مدیریت کند. کسب اطمینان از رابطه خوب کسب و کار با دولت و جامعه هم اهمیت زیادی دارد و تمام تصمیمات باید در این راستا اتخاذ بشوند. یکی دیگر از بخش‌های مهم کارآفرینی هم تصمیم‌گیری درباره بازار کالاها و خدمات است.

شناسایی و حل مشکلات: کارآفرین باید در شناسایی مشکلات پیش روی کسب و کارش سریع عمل کند و بلافاصله بهترین راه‌حل ممکن را پیدا کند. کارآفرینان به خوبی می‌دانند اگر مشکلات حل نشده باقی بمانند به شکست‌های بزرگ در آینده تبدیل خواهند شد.

کارآفرینان یکی از پایه‌های اصلی هر جامعه هستند. فعالیت‌های این گروه از جامعه منجر به رشد و توسعه اقتصادی می‌شود و به همین خاطر نباید کارآفرینان را نادیده گرفت و بستر مناسب برای رشد آن ها را هم فراهم کرد.

تبلیغات اینترنتی زرنیاز ، نیازمندی های آنلاین سراسر کشور

بیش تر بخوانیم: 

منبع: پیمنت 24