اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، در آینده‌ای نزدیک قصد راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک یا یک شغل جانبی دارید و پرسش‌های متعددی به ذهن شما خطور کرده‌اند، پرسش‌هایی از قبیل «آیا واقعا به آن لوگو احتیاج دارم؟» یا «چطور می‌توانم یک لوگو مناسب کسب و کار تهیه کنم؟» این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا سردرگمی خود را رفع کنید، به طوری که طراحی لوگو کسب و کار خود را به بهترین نحو انجام دهید و با قدرت وارد بازار شوید. با زرنیاز دات کام همراه باشید.

مطالب مرتبط:

چرا طراحی لوگو کسب و کار اهمیت زیادی دارد؟

در ابتدا، شما به یک لوگو احتیاج دارید. هیچ اهمیتی ندارد که کسب و کار شما چقدر بزرگ یا کوچک است. حتی اگر کار شما ساخت صنایع دستی و فروش آن به دوستان و آشنایان باشد، با این حال به یک لوگو احتیاج خواهید داشت. اگر می‌خواهید از ایده خود درآمد کسب کنید، باید کسب و کار شما دارای لوگو باشد. در غیر این صورت تصویر و برند آینده شما متعلق به همه خواهد بود. مهم‌تر از همه، طرح نهایی شما باید آنقدر اثرگذار باشد تا کسب و کار شما را ارتقا داده و شما را به جایگاه واقعی‌ برساند. 

8 نکته که باید قبل از سفارش لوگوی شرکت خود بدانید

در اینجا چند نکته جهت هر چه آسان‌تر و جذاب‌تر کردن طراحی لوگو کسب و کار به شما ارائه می‌شوند. موارد زیر را اصولا طراحان لوگو باید بر آن اشراف داشته باشند اما با این حال بهتر است به عنوان صاحب کسب و کار هم اطلاعاتی از این اصول داشته باشید.

از پیرامون خود الهام بگیرید

اولین گام جهت طراحی یک لوگوی عالی، داشتن یک ایده خوب است. بنابراین از طریق اندیشه‌ها و تجربیات جدید ذهن خود را پرورش دهید. هر چیزی که برای شما موثر است استفاده کنید. پیاده‌روی کنید و از طبیعت الهام بگیرید. به طور خلاصه، هر گونه فعالیتی که شما را مملو از انرژی و لذت می‌کند، می‌تواند در رسیدن به یک ایده تاثیرگذار جهت طراحی لوگو به شما کمک کند.

رقبای خود را بررسی کنید

جستجوی وبسایت‌ها یا پروفایل‌های شبکه اجتماعی مربوط به رقبای بالقوه شما، نه تنها برای قضاوت درباره لوگوهایشان، بلکه برای تحلیل نوع طراحی آن‌ها همیشه مفید خواهد بود. به شیوه‌هایی فکر کنید که به سودآوری شرکت‌های رقیب شما کمک می‌کنند. مثلا چه تغییری در کسب و کار خود ایجاد می‌کند.

تمام این موارد می‌توانند به بهبود درک شما از برند و استراتژی بازاریابی آینده‌ کمک نمایند. از نقاط قوت و ضعف رقبای خود آگاهی یافته و از این آگاهی به سود خود استفاده کنید. در طراحی لوگو کسب و کار به طور مستقیم از رقبا کپی نکنید، فقط جنبه‌های جذاب و مثبت لوگو رقیب را بدانید و از آن‌ها استفاده کنید.

یک هسته مفهومی ایجاد کنید

هدف اصلی یک لوگوی تجاری، ایجاد یک پیوند به یاد ماندنی با برند شما است. بنابراین خوب است که همیشه به مواردی فکر کنید که می‌خواهید با شرکت یا محصول شما مرتبط باشند. تمام لغات توصیفی که می‌خواهید بخشی از لوگوی شما باشند را یادداشت کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید جواهرات بفروشید، به لغاتی مانند سنگ‌های قیمتی، زیبا، تجملی، منحصربه فرد، زنانه، شیک و باشکوه فکر خواهید کرد. بدین ترتیب یک هسته معنایی شکل می‌گیرد و به محض این که طراحی را شروع کنید، امتیاز اصلی شما همین هسته مفهومی خواهد بود. شما (یا تیمی که برای این طراحی استخدام کرده‌اید) می‌توانید از این هسته مفهومی جهت انتخاب نوع نوشته، رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه در طراحی لوگو کسب و کار استفاده کنید.

نوع مناسبی از لوگو را انتخاب کنید

گاهی اوقات سوال ساده‌ای مانند «برای کسب و کار خود چه نوع لوگویی می‌خواهید؟» می‌تواند یک کارآفرین را دستپاچه کند. جواب شما در بهترین حالت «می‌خواهم خیلی جذاب باشد» خواهد بود. هرگز چنین اشتباهی را مرتکب نشوید. کمی وقت صرف کنید و نوع لوگویی که فکر می‌کنید برای برند شما مناسب است را انتخاب نمایید. به نکات زیر توجه کنید.

  • تصویرنما (مانند شکل «تیک» در لوگوی نایک یا شکل پاندا در لوگوی WWF)؛ از آنجایی که تصاویر نیاز به ترجمه شدن ندارند، اگر بخواهید کسب و کار خود را در سطح جهانی گسترش دهید، چنین لوگوهایی بسیار خوب هستند. همچنین در صورتی که بخواهید پیام یا احساس خاصی را به مخاطبین خود منتقل کنید این نوع از لوگوها بسیار مفید خواهد بود.
  • مونوگرام (حروف اول کلمات خاص که بصورت یک لغت جداگانه در می‌آیند) (مانند CNN ‌یا NASA)؛ این نوع طراحی لوگو کسب و کار برای شرکت‌هایی که دارای اسامی طولانی یا چندین مالک (مانند لوگوی برند HP) هستند، بسیار عالی است. مونوگرام‌ها یکی از موثرترین ابزارهای برندسازی و بازاریابی هستند. همچنین نوسازی چنین لوگوهایی کار بسیار ساده‌ای است، این نوع لوگو بهترین گزینه برای استارتاپ‌ها است.
  • نشان کلمه (wordmark) (مانند لوگوی لِگو یا سامسونگ)؛ این نوع لوگو بهترین روشی است که شرکت‌های تازه وارد بازار برای شناخته شدن به آن نیاز خواهند داشت. تنها باید اطمینان حاصل کنید که نام شرکت شما زیاد طولانی نباشد.
  • ماسکات (mascot)، مانند لوگوی شرکت‌های Pringles یا Uncle Ben؛ چنین لوگوهایی که دارای شخصیت پردازی یا چهره هستند می‌توانند در جذب نسل‌های جوان‌تر و خانواده‌ها به سمت برند شما کمک کنند. همچنین این نوع لوگو بهترین روش جهت پیشبرد تعامل با مخاطب هدف است.
  • نماد، مانند لوگوهای Convers یا BMW؛ لوگوهای نوع تمثال دارای حس سنتی و گاهی اوقات دقیق درباره آن برند هستند. این نوع لوگو به شما کمک می‌کند تا تصویری از یک شرکت معتبر و قابل اعتماد را ایجاد کنید. تنها موردی که مالک یک شرکت باید در زمان طراحی یک نماد به یاد داشته باشد این است که اطمینان حاصل کند که تصویر این نماد قابل چاپ بوده و دارای جزئیات ریز نباشد.

به گرایش‌های عمومی و مد روز توجه کنید

در زمان طراحی یک لوگو، همیشه انتخاب‌های مطمئنی نظیر لوگوهای درشت و شیک سیاه و سفید یا wordmark با فونت‌های آذینی (Serif) وجود خواهند داشت. اما اگر سعی می‌کنید یک لوگوی بسیار خوب طراحی کنید، از مقابله با سنت‌ها و انجام کاری جسورانه نترسید. سعی کنید از آخرین مدهای روز طراحی لوگوی کسب و کار اطلاعات کسب کنید. برای نمونه، ممکن است رنگ‌های جلب توجه کننده مانند بنفش پررنگ را امتحان کنید یا تغییراتی بر روی تایپوگرافی یا گرادیان رنگ‌ها ایجاد نمایید.

هرگز از طرح‌های اولیه خود دلسرد نشوید

هرگز نخواهید دانست که چه ایده‌ای و چه زمانی به ذهنتان خطور خواهد کرد که باعث پولدار شدن شما خواهد شد. بنابراین همیشه وسیله‌ای همراه داشته باشید تا بتوانید طرح‌های اولیه خود را روی آن ترسیم کنید. از ترسیم طرح‌های اولیه نترسید، زیرا این کار مبنای اصلی طراحی لوگو می‌باشد.

ابزارهای مختلف را امتحان کنید

اینترنت دارای هزاران ابزار آنلاین است که می‌توانند در طراحی لوگو به شما کمک کنند. اگر می‌خواهید یک لوگوی عالی برای خودتان طراحی کنید، همیشه مطمئن باشید که با سایت یا نرم‌افزاری که انتخاب می‌کنید، راحت هستید. این که آیا این سایت یا نرم‌افزار تمام امکانات مورد نیاز شما را دارد؟ آیا استفاده از آن به اندازه کافی آسان است؟ به خاطر داشته باشید در صورتی که از انتخاب خود صد در صد راضی نیستید، همواره می‌توانید گزینه‌های دیگری را امتحان کنید.

طرح خود را محک بزنید

به محض این که بر یک سایت آنلاین طراحی لوگو تسلط یافتید و طراحی دلخواه خود را انجام دادید، در انتشار آن عجله نکنید. لوگوی طراحی شده خود را روی صفحه پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و نظر دیگران را در مورد آن بپرسید که آیا این طرح به اندازه کافی خوب است؟ آیا موردی وجود دارد که احتیاج به تغییر داشته باشد؟ آیا با طراحی سایت شما هماهنگی دارد؟ تنها در صورتی از این لوگو استفاده کنید که از کار خود اطمینان کامل داشته باشید. در غیر این صورت، همیشه می‌توانید با استفاده از استخدام یک طراح حرفه‌ای، طراحی لوگو کسب و کار خود را به شکل بهتری انجام دهید. در مورد طراحی لوگو کسب و کار عجله نکنید. به خاطر داشته باشید که لوگوی نهایی ممکن است موفقیت شما را در سال‌های آینده تعیین کند. بنابراین وقت کافی برای آن صرف کنید و این کار را به نحو احسن انجام دهید.

تبلیغ محصول خود در کانون تبلیغات اینترنتی زرنیاز بدون ثبت نام و تنها با پر کردن فرم مربوط به درج آگهی با استفاده از گزینه زیر:

بیش تر بخوانیم: 

منبع: پیمنت 24