هیچ فرمول موفقیت آمیز برای موفقیت در کسب وکار وجود ندارد. اگر یکی بود، ما هرگز داستان های شکست کسب و کار را نمی شنیدیم. اما اگر ما به  تاریخ تمام سازمان های موفق کسب و کار نگاهی بیندازیم، شباهت های نزدیک به روش های عملی خود را در سال های شکل گیری پیدا خواهیم کرد. گام های خاصی وجود دارد که همه این سازمان ها دنبال کرده اند. این روش های اولیه نقش مهمی در موفقیت آن ها ایفا کردند. برای آشنایی با این اصول با زرنیاز دات کام همراه باشید.

می خواهم در کسب و کار موفق شوم

کسب و کار همانند سایر امور زندگی اصولی دارد که باید در یک فرایند تدریجی آموخته شود . بدین منظور باید فرهنگی در جامعه بوجود بیاید که افراد علاوه بر داشتن مهارتهای اصلی  مهارتهای کسب و کار نیز داشته باشند. کارآفرینی و نوآوری در بخش های متعدد اقتصادی مطلبی است که مدت ها در کشور ما مورد بحث است. برای گسترش واهمیت عملی شدن این موضوع در کشورمان تسهیلاتی نیز برای کارآفرینان درنظر گرفته شده است. اما مسلما در این راه برای موفقیت و امکان ادامه مسیر آشنایی با راهکار های مناسب و درست الزامی است.

اولین قانون موفقیت در کسب و کار، تمرکز روی چیزی است که از دانش آن بهره مند هستید و به خوبی از پسش بر می آیید. راه اندازی یک کسب و کار، زمان مناسبی برای آزمون و خطا و یا قدم گذاشتن در مسیری ناشناخته نیست. توصیه می شود پیش از آنکه کار روی طرح کسب و کار خود را شروع کنید، نقاط قوت و ضعف خود را در قالب تحلیل SWOT روی کاغذ بیاورید. با این کار قادر خواهید بود حوزه ی تخصص و استراتژی آینده ی خود را شناسایی کنید و نیازتان به بیرون را به حد اقل برسانید.

اصول موفقیت کسب و کارها

این نوشتار به بیان اصول موفقیت کسب و کارها می پردازد. دست یافتن به موفقیت برای یک کارآفرین اغلب مواقع با چالش‌هایی همراه می‌شود. فارغ از اینکه در چه صنعتی مشغول فعالیت هستید یا چقدر در آن تجربه دارید، همیشه موانعی وجود دارند که باید پشت سر گذاشته شوند و چالش‌هایی پیدا می‌شوند که سر راه شما قرار بگیرند.

۱- شرکت خود را در حوزه‌ای پایه‌گذاری کنید که به آن عشق می‌ورزید

اگر می‌خواهید عملکرد خوبی داشته باشید، شرکتی که تأسیس می‌کنید باید در حوزه‌ای فعال باشد که واقعاً به آن علاقه و یا در آن تجربه دارید. تخصص برای راه‌اندازی یک شرکت عاملی کلیدی است اما شما به چیزی بیشتر از تخصص نیاز خواهید داشت. پیش از راه‌اندازی، باید به اصطلاح خاک آن صنعت را خورده باشید. شرکت شما اگر فقط نسخه‌ای از ایده ی یک نفر دیگر باشد پیشرفتی نخواهید داشت. شما باید به پیشرفت چیزی کمک کنید، یا محصول یا خدمات تازه‌ای ارائه دهید که به یک تقاضا یا نیازِ مغفول واقع شده پاسخ دهد.

عمده ی نقاط تمرکز شما به عنوان یک کارآفرین باید این باشد که نیاز یا خواسته ی دانسته یا ندانسته ی مشتریان خود را در اختیارشان قرار دهید. لازم نیست نوآور‌ترین شرکت تمام دوران‌ها باشید، اما باید بتوانید چیز جدید و تازه‌ای ارائه کنید، خواه این چیز جدید یک دیدگاه منحصر به فرد باشد، خواه یک فروشگاه در محلی که به خدماتش احساس نیاز شود. شرکت شما هرچه که هست، باید هدفی داشته باشد.

۲- هیچ گاه روی عواید کوتاه مدت متمرکز نباشید

شما احتمالاً کارآفرین شده‌اید که پول در بیاورید، اما هیچ گاه روی درآمدهای کوتاه مدت تمرکز نکنید. همیشه در نظر داشته باشید که در تحقق اهداف درازمدت درآمد بیشتری نهفته است. فارغ از اینکه در کوتاه مدت درآمد کم یا زیادی دارید، تمرکزتان همیشه باید روی بلند مدت باشد. در عرصه ی کارآفرینی هیچ کس دوست ندارد شعله‌ای زودگذر باشد، همه می‌خواهند شرکتی استوار و قابل احترام داشته باشند که درآمد دراز مدت دارد.

درست به همین دلیل است که خیلی از شرکت‌های اینترنتی در آغاز یا درآمد ناچیزی دارند و یا اصلاً درآمدی کسب نمی‌کنند. آنها اول تمام تمرکز خود را روی کاربران خود می‌گذارند، و بعداً از تلاش‌های خود بهره‌برداری مالی می‌کنند. برای رشد به عنوان یک برند جا افتاده و موفق، باید چارچوب ذهنی تان بلند مدت باشد.

۳- هیچ بازار «جاویژه»ای بیش از اندازه کوچک نیست

اگر از کار سخت هراس نداشته باشید، هیچ بازار جاویژه‌ای آنقدر کوچک نیست که نتوان در آن کار کرد. اگر در یک حوزه ی کوچک و ویژه تخصص دارید، از پرداختن به آن نهراسید. هیچ گاه نمی‌توان پیش‌بینی کرد این مسیر به کجا منتهی خواهد شد.

کوچک بودن حوزه ی دنجی از بازار به این معنا نیست که شما هم باید کوچک فکر کنید. به این فکر کنید که چطور می‌توانید این گوشه ی دنج و کوچک را تبدیل به یک کسب و کار بسیار بزرگ تر کنید.

۴- برای بالا بردن سرعت رشد خود از ابزار‌های جدید بهره بگیرید

کارآفرین موفق کسی است که یک ایده را بگیرد و آن را به شرکتی پابرجا تبدیل کند. اما اگر می‌خواهید به عنوان یک کارآفرین به موفقیت دست پیدا کنید، باید حاضر باشید هر کاری که لازم است انجام دهید تا سریع تر رشد کنید. به همین دلیل است که نیاز دارید از ابزار‌ها و فناوری‌های جدید بهره بگیرید و برای رشد برند خود رویکردی چند وجهی اتخاذ کنید، تا بتوانید به موفقیت برسید.

شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌های اشتراک‌گذاری ویدیو، وبینارها، همه ی اینها ابزار‌های تازه‌ای هستند که می‌توانید برای افزودن بر سرعت رشد شرکت خود از آنها استفاده کنید. باید به این فکر کنید که چه ابزار هایی در اختیار شخص شما قرار دارد که می‌توانید برای نوآوری در بازار جاویژه ی خود از آنها بهره بگیرید. باید نیم نگاهی هم به ابزار هایی داشته باشید که دیگران از استفاده از آنها غافل‌اند.

۵- هرچه اعتبار و جذابیت بیشتری داشته باشید بهتر است

یکی از بهترین ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی این است که می‌توانید این همه بازاریابی و تبلیغاتی که خیلی‌ها شدیداً رویشان تمرکز کرده‌اند را کنار بزنید و مستقیماً با مشتریان و مراجعان خود ارتباط برقرار کنید. اگر از این ابزار‌ها به شکلی صحیح استفاده کنید، می‌توانید در سطح فردی به مشتریان خود متصل شوید و آنها را بشناسید. این راه بسیار خوبی است برای اینکه ارزش خود را به آنها اثبات کنید. همیشه لازم نیست بی‌عیب و نقص و حرفه‌ای باشید، همین که خودتان باشید کافی است.

این پنج توصیه برای اینکه کارآفرین موفقی باشید از اهمیت خاصی برخوردارند. اینها پنج مورد از مهم‌ترین استراتژی هایی هستند که کمک می‌کنند از کارآفرینان سطح متوسط یک سر و گردن بالاتر بایستید. در هر صنعتی که هستید، روی اینها تمرکز کنید تا به موفقیتی که همیشه برای خود متصور بوده‌اید برسید. همچنین می توانید علاوه بر هر آنچه گفته شد در ادامه به مطالب مهم دیگری توجه کنید، مطالبی که چکیده ایست از همه آنچه که مدیران موفق ، روزگاری تجربه شان کرده و شکست خورده اند و حالا شما این شانس را دارید که با توجه لازم به این نکات کارتان را به شکست نرسانید.

 • آنهایی که کسب و کار موفق دارند، مشتری را آنطور که می خواهند فرض نمی کنند، بلکه خدمات شان را همسو با خواسته مشتری پیش میبرند.
 • بهتر است یاد بگیرید که هر فرصتی را ، هرچند که سود آور باشد، به هر قیمتی نپذیرید.
 • ذهنیت های منفی نسبت به ایده پردازی را از خود دور کنید و ایده جدید را به طور پیش فرض مخرب ندانید.
 • به شرکت ها و کسب و کارهای دیگر که رقیب شما به شمار می آیند، اجازه ندهید سر از استراتژی های کاری شما درآورند.
 • از هسته اولیه و اصلی کسب و کار که شما را به سمت در امد بالا سوق میدهد غافل نشوید.
 • نوآروی هایی که به ذهنتان می رسد را پیش از عرضه یکبار خودتان امتحان کنید
 • مراقب باشید گاهی استراتژی هایی چون کاهش قیمت عاقبت خوبی را بدنبال ندارند
 • پیش از اینکه اطمینان حاصل کنید که کارتان را درست انجام می دهید، مطمئن شوید که گام در مسیر درستی برداشته اید.
 • اجازه ندهید ظهور تکنولوژی های تازه به جای پیشرفت باعث پسرفت یا درجا زدن کار شما شود.
 • سعی نکنید که همه نوع کاری را انجام دهید، این در واقع فقط مشتری شما را گیج خواهد کرد.
 • تلاش کنید برندتان را به دیگران نشان دهید، نه خودتان را.
 • اگر شما مایل به تغییر در روش کارتان نباشید ، هیچگاه کسب و کار آن طور که مایل هستید رونق نخواهد داشت .
 • شما باید شجاعت استفاده از ایده خود را داشته باشید. یک رویا و تمایل ناخوشایند برای رسیدن به آن، دو جنبه اساسی برای موفقیت در کسب و کار است.
 • هدف  خود را پیدا کنید این باید چیزی باشد که شما در مورد آن آگاهی داید و به آن علاقه دارید.
 • از طریق عقب ماندن اگر شما اجازه دهید مسائل کوچک از پیشرفت شما جلوگیری کند، هرگز آن را در زندگی نخواهید گذاشت.
 • یادگیری از اشتباهات از اشتباهات خود ایده بگیرید و سعی کنید از تکرار آنها جلوگیری کنید. هر بحران را به عنوان فرصتی برای یادگیری و انجام دادن به کار ببرید.
 • حفظ نظم انسانی هنگامی که شما یک کسب و کار دارید، به شما آزادی می دهید. اغلب این آزادی راه را برای آرامش فراهم می کند. کسب و کار شما تنها زمانی  باقی می ماند اگر شما برا ی آن تلاش کنید.
 • تعهد به ایده کسب و کار شما و همه کسانی که بخشی از برنامه های شما هستند. این می تواند کارکنان، دوستان شما و یا اعضای خانواده شما باشد.
 • صبور باش. هیچ درختی یک شبه  میوه نمی دهد. برای اینکه  درخت میوه بدهد، درخت باید چندین مرحله را طی کند. مشابه موفقیت در هر فعالیت تجاری است. شما باید صبور باشید تا بتوانید از میوه های خود برداشت کنید، خسته نشوید. شما باید تلاش خود را تا طریق مرحله برداشت نگه دارید. شما باید پایدار و متمرکز باشید.
 • انعطاف پذیر باشید ایده درخشان تنها موفقیت در کسب و کار را تضمین نمی کند. شما باید یاد بگیرید که ایده خود را با نیازهای امروز مطابقت دهید. ایده شما باید به راحتی به حداکثر مشتریان برسد. در سال های اولیه، مشتریان ازشما آگاهی ندارند شما باید محصول یا سرویس خود را به مشتری تحویل دهید.
 • آمادگی برای پاسخ دادن به هر گونه سوال از مشتری، یعنی "آنچه که در محصولات و خدمات شما وجود دارد که دیگران ندارند؟" اگر شما پاسخی جامع به این سوال دارید، در مسیر درست هستید.
 • متوجه شوید که تمام کسب و کار ممکن است درخطرباشد. بنابراین، باید آماده باشید که با خطر روبرو شوید. شما باید برخی از پشتوانه مالی داشته باشید تا زمانی که همه چیز به اشتباه برسد. هرگز ثروت خود را در یک کسب و کار جدید سرمایه گذاری نکنید. به تمام گزینه های مالی موجود نگاه کنید. همچنین عاقلانه است که مشاوران حرفه ای را در زمینه امور مالی استخدام کنید.

اگر بخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید. هر داستانی از موفقیت با یک آرزوی بزرگ آغاز می شود. شما می بایست چشم اندازهای بزرگ را برای خود متصور باشید، این که فردی مشهور و صاحب اعتبار هستید. باید از آن چه که می خواهید بدان برسید، تصویری روشن داشته باشید و آنقدر آن آرزوی خود را در سر پرورش داده باشید که آن را کاملا احساس کرده و برایتان دست نیافتنی نباشد.

یکی از روش های معرفی کسب و کار خود بعد از پایه گذاری آن ، استفاده از آژانس های تبلیغاتی می باشد تا در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن به بهترین نتیجه برسید. برای معرفی کسب و کار خود در دنیای مجازی و ارسال تبلیغات رایگان در اینترنت کانون تبلیغات اینترنتی زرنیاز را به شما پیشنهاد می کنیم. برای ارسال آگهی رایگان و بدون ثبت نام از گزینه زیر استفاده فرمایید.

بیش تر بخوانید:

منابع: بازده - مازلو - زرنیاز