فرآیند روشمند ارایه‌اطلاعات‌ مناسب‌ در مورد كالاها و خدمات‌ به‌ مشتریان‌ و ترغیب‌ و متقاعد كردن‌مؤ‌ثر مصرف‌ كنندگان‌ به‌ خرید كالاها و خدمات.

مقدمه ای بر تبلیغ و تبلیغات

اصطلاح تبلیغات ریشه در واژه‌های (کنگر گاتیو دی پرو پا گاندا فید) یا کنگره ترویج ایمان دارد که در سال ۱۶۲۲ کلیسای کاتولیک برپا نمود. این کنگره بخشی از اقدامات ضد اصلاح طلبی کلیسا بود مطابق تعریف لاسول در کتاب «فنون تبلیغات در جنگ جهانی» تبلیغات منحصراً به کنترل عقیده با نمادهای مهم نظیر گزارش ها شایعات تصاویر و دیگر اشکال ارتباط جمعی می‌پردازد.

آنچه که امروز به عنوان تبلیغات نو و جدید می‌شناسیم، ریشه در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل سدهٔ بیستم در کشور ایالات متحده دارد. اما به طور کلی برای تبلیغات اعم از سیاسی یا تجاری می‌توان سه دوره تاریخی قبل از انقلاب گوتنبرگ و اختراع و تکمیل ماشین چاپ در سال ۱۴۵۰ را در نظر گرفت:

  1.  دوره علایم حجاری شده بر روی کاسه‌ها، کوزه‌های سفالی و...
  2. نشانه‌ها و تبلیغ روی دیوارها و سنگ نبشته‌ها
  3. جارچی‌های شهر

آلبرت لاسکر را عنوان پدر تبلیغات نوین معرفی می‌کنند لاسکر در دهه ۱۹۲۰ تبلیغات را اینگونه تعریف می‌کند (تبلیغات عبارت از فروشنده در پشت دستگاه چاپ) آنچه ما به عنوان تبلیغات نو و جدید می‌شناسیم ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم در کشور ایالات متحده دارد زمان ظهور آژانس های تبلیغاتی به صورت سازمان یافته و به وجود آمدن مجلات و کتاب های تبلیغاتی در سال ۱۹۳۰ مجله عصر تبلیغات گشایش یافت این مجله به صورت رنگی چاپ می‌شد. وقتی که صحبت از تبلیغات در قرن حاضر می‌شود، نمی‌توان نامی از تبلیغات اینترنتی نیاورد. تبلیغاتی که مزایای بسیاری در خود دارد: ارزان است، فراگیر است، ماندگار است، هوشمندانه‌است، شبانه‌روزی است، هر زمان که شما بخواهید، قابل تغییر است و ... کارکرد این نوع تبلیغات به خصوص زمانی که شرکت ها از لحاظ منابع مالی با مشکلات مواجه هستند کاملاً پر رنگ تر می‌شود. شاهد این امر بررسی رشد تبلیغات اینترنتی در بحران مالی کنونی (سال ۲۰۰۹) است.

 

تعریف تبلیغات

تبلیغات (انگلیسی Advertising) (فرانسوی Publicité) ریشه درزندگی اجتماعی انسان ها دارد عملی است که در آن فروشنده یا تولیدکننده‌ای با انجام امری سعی می‌کند که خریدار بالقوه را از تولید این محصول آگاه کند. این عمل با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود.

آگهی به مطالبی گفته می‌شود که از جانب فرد یا دستگاهی برای آگاه کردن عموم مردم تهیه و به روشی مناسب منتشر می‌گردد.

‌فرآیند روشمند ارایه‌اطلاعات‌ مناسب‌ در مورد كالاها و خدمات‌ به‌ مشتریان‌ و ترغیب‌ و متقاعد كردن‌مؤ‌ثر مصرف‌ كنندگان‌ به‌ خرید كالاها و خدمات. ‌واژه‌ها و عبارات‌«روشمند،اطلاعات‌ مناسب »و «ترغیب‌ و متقاعد كردن‌ مؤ‌ثر»، همگی‌ ناظر بر انجام‌ برنامه‌ریزی‌ در فرآیند تبلیغات‌ است ‌برنامه‌ ریزی‌ در تبلیغات‌ نیز مستلزم‌ شناخت‌عینی‌ رفتار مشتریان، به‌ ویژه‌ رفتار مصرف‌ كنندگان‌ و سایر اجزأمرتبط‌ ومهم‌ دربازار(كالا و خدمات،رقبا و محیط‌ بازار) یابه‌ عبارتی‌ تحقیقات‌ بازاریابی‌ وهمچنین‌ انجام‌ انواع‌ آزمون‌ها وارزیابی‌ هایی‌ است‌كه‌ بخش‌ عمده‌ «تحقیقات‌تبلیغات» را تشكیل‌ می‌هد ‌هدف‌ اساسی‌ تبلیغات‌ در درجه‌ اول، ایجاد تصویری‌ مطلوب‌ از نشانه‌ كالا و خدمت‌ در اذهان‌ مخاطب‌ هدف‌ است.

اهداف تبلیغات

تبلیغات عنصری از فرآیند رشد و توسعه اقتصادی محسوب می شود و رابطه مستقیم با رونق اقتصادی دارد و بر همین اساس است که استفاده از دانش و فناوری روز تبلیغات می تواند مسیر موفقیت یک شرکت و مدیر را ترسیم نماید. در تجارت کشورهای پیشرفته، تبلیغات نیرویی فزآینده در معرفی کالاهای جدید به شمار می آید و میزان فعالیت های ارتباطی یک سازمان را افزایش می دهد. علاوه بر آن بازویی نیرومند در گسترش برند و معرفی هویت سازمان محسوب می گردد. تبلیغات مؤثر ابزاری برای کسب شهرت و اعتبار است و به مدیران کمک می کند تا سریع تر به اهداف خود برسند و یک پل ارتباطی بین خود و مشتری ایجاد نمایند. نقطه آغاز در آفرینش تبلیغات مؤثر در فعالیت‌های صنعتی و تجاری، تعیین اهداف است زیرا این هدف‌ها هستند که مسیر فعالیت‌ها را مشخص می‌کنند.

 اهداف تبلیغات اهداف تبلیغات را در سه گروه می توان بررسی کرد: اهداف اطلاع‌رسانی؛ آگاه کردن مشتری؛ پیشنهاد استفاده جدید از محصول جدید، ضمن بیان موارد استفاده جدید از تولیدات؛ آگاه کردن بازار از تغییر قیمت؛ آگاه کردن مشتری از قیمت های جدید؛ آگاه کردن مشتری در زمینه طرز کار تولیدات؛ توصیف و تشریح خدمات موجود برای تولیدات؛ تصحیح برداشت های غلط مشتریان؛ کاهش ترس مشتریان؛ ایجاد تصویری مناسب برای شرکت.

 

انواع تبليغات

تبلیغات به هر نوع فعالیتی گفته می شود که با هدف اطلاع رسانی آنچه که مورد نظر تبلیغ دهنده است انجام می شود.

·         تبلیغات برای برندسازی

·         تبلیغات برای معرفی خدمات و محصولات

·         تبلیغات برای ترغیب مردم به شرکت در برنامه های اجتماعی مانند انتخابات

·         تبلیغات سازمان های دولتی برای اطلاع رسانی

·         تبلیغات برای یک شهر یا کشور توریستی

·         تبلیغات برای تغییر نگرش مردم به سوی مثبت یا منفی در مورد موضوع های خاص

·         تبلیغات فرهنگی ، دینی و مذهبی

تبلیغات در تمام دنیا از دیر باز انجام می شده است اما به مرور زمان روش های تبلیغاتی تغییر کرده است و روز به روز پیشرفته کرده است. با پیشرفت روش های تبلیغاتی اشخاص حقیقی یا حقوقی تبلیغ دهنده توانسته اند تعدادی بیش تری از مردم را هدف تبلیغات خود قرار دهند. هر روز روش هایی جدید برای تبلیغات هدفمند ایجاد شده تا ما بتوانیم تبلیغ مورد نظرمان را برای مخاطبان خود بفرستیم تا هزینه های آن کمتر و بازخودش بیش تر شود .

 

انواع روش های تبلیغات ؛

تبلیغات را می توانیم به دو روش تبلیغات سنتی ( غیر اینترنتی ) و تبلیغات مدرن ( اینترنتی ) تقسیم کنیم .

تبلیغات سنتی

·         طراحی و پخش کارت ویزیت ، کاتالوگ ، تراکت

·         تبلیغات در بیلبورد های سطح شهر

·         تبلیغات تلویزیونی یا همان تیزر تبلیغاتی که در شبکه های مختلف تلویزیون پخش می شود

·         شرکت در نمایشگاه های مرتبط با صنعت و معرفی برند در غرفه های نمایشگاهی

·         آگهی در مجله ها و روزنامه ها

·         بازاریابی تلفنی و بازاریابی حضوری

·         ارسال پیامک تبلیغاتی

 

تبلیغات مدرن اینترنتی و بازاریابی آنلاین

·         تبلیغات در سایت های پربازدید بصورت تبلیغات بنری ثابت و تبلیغات کلیکی

·         تبلیغات در گوگل

·         رپورتاژ آگهی در سایت های خبری پربازدید

·         سئو سایت برای رتبه اول گوگل

·         تبلیغات در موبایل

·         تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند تبلیغات در تلگرام و اینستاگرام و

·         ایمیل مارکتینگ

 

نکات مهم برای انتخاب بهترین نوع تبلیغات

·         آشنایی با انواع تبلیغات و انتخاب بهترین نوع تبلیغ

·         سپردن کار های تبلیغاتی به یک یا چند آژانس تبلیغاتی حرفه ای

·         تعرفه تبلیغات باید با توجه بازخوردش به صرفه باشد

·         شناخت مخاطبان و شناخت کم هزینه ترین و موثر ترین روش برای اطلاع رسانی بهتر به مخاطبان

·         بررسی مدت اجرای تبلیغات و مدت زمان تاثیر گذاری آن و دریافت بازخورد مورد نظر

·         تبلیغات بصورت کمپین ؛ تبلیغ و آگهی توسط روش های مختلف برای دستیابی به بهترین نتیجه

 

کانون تبلیغاتی چیست

کانون تبلیغات یا شرکت تبلیغات یا همان آژانس تبلیغاتی به مجموعه ای گفته می شود که مجری یک یا چند نوع تبلیغات است .

انتخاب بهترین شرکت تبلیغاتی می تواند تاثیر بسیار بالایی بروی موفقیت تبلیغات شما داشته باشد . یک شرکت تبلیغاتی یا شرکت دیجیتال مارکتینگ معتبر میتواند با خلاقیت در طراحی محتوای تبلیغاتی و اجرای بهترین کمپین تبلیغاتی ، برند شما در سطح وسیعی به شهرت برساند و مخاطبان بیش تری را به سمت خرید از کسب و کار شما هدایت کند.

کانون تبلیغات اینترنتی زر نیاز ، با در اختیار داشتن گروهی مجرب و پیاده سازی آخرین فناوری روز تبلیغات مجری ارائه و معرفی خدمات مشتریان خود در سطح وسیعی از دنیای مجازی می باشد. زر نیاز بستری برای تبلیغ و معرفی کالا ، کسب و کار و همچنین خدمات شما در اینترنت فراهم آورده است. از این رو ، شما می توانید برای جذب و هدایت مخاطبان بیش تر به سمت کسب و کار خود آگهی مربوط به خدمات خود را در کانون تبلیغات زرنیاز ارسال نمایید. جهت ارسال آگهی رایگان بدون ثبت نام از گزینه ثبت آگهی رایگان استفاده کنید.

ثبت آگهی رایگان

منابع: ادپرتال - ویرلن - ویکی پدیا